SAMHAIN 31.X/ 1.XI

13:09

Wielkimi krokami zbliża się jeden z większych sabatów - Samhain. Dlatego dzisiejszy post dotyczyć będzie właśnie tego wydarzenia. 

Samhain - celtyckie święto

Samhain to święto celtyckie oznaczające koniec lata. Uważa się, że to święto daje początek wszystkim innym sabatom. Jest to również ostatnia celebracja żniw. Dla wielu czarownic data ta oznacza Nowy rok. 

Bóg i Bogini

Według wierzeń, tego dnia, brzemienna Bogini schodzi do podziemi gdzie będzie oczekiwała narodzin dziecka. Wraz z jej odejściem zamiera również świat. 
podczas tego sabatu czczona jest Bogini w aspekcie Starej Mędrczyni  (pouczenie Starej Mędrczyni znajdziecie tu) często prosi się ją o to aby obdarzyła swoje dzieci mądrością.
Jeśli chodzi o Boga to Samhain jest dniem jego śmierci. Przyroda połączona z Rogatym Bogiem umiera wraz z nim. 
zdj znalezione w internecie

Dawne tradycje 

Tradycyjnie w noc Samhain przepowiada się przyszłość i wspomina bliskich zmarłych. Jest to również doskonały moment na refleksje czy medytacje. 
Należy zaznaczyć, że jest to czas kiedy granica między światami (zmarłych i żywych) jest bardzo cienka. W związku z tym ułatwione są kontakty między istotami które przeszły na drugą stronę oraz żywymi.
Samhain to także noc kiedy dusze zmarłych oraz ludzi jeszcze nie narodzonych zstępują na świat. Dawniej wierzono, że duchy te szukają żywych, a kiedy już ich znajdą zamieszkują w nich na cały następny rok. Dlatego właśnie gaszono wszelkie ogniska i źródła światła oraz wystawiano dla duchów jedzenie. 
zdj znalezione w internecie

Dekoracje ołtarza

Dominujące kolory to fioletowy, czarny i karmazynowy. Na ołtarzu pojawiają się świece w kształcie kotów, często również można zobaczyć Boginię w aspekcie Starej Mędrczni czy inaczej Staruchy. Ustawia się zdjęcia zmarłych, na znak pamięci o nich.
Jeśli chodzi o jedzenie to popularny jest wówczas placek z dyni (przepis tutaj) oraz piwo.

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne Posty

Follow by Email

Obserwatorzy