BOGINI CERRIDWEN

10:55

Bogini Cerridwen


Cerridwen to Bogini snów z mitologii celtyckiej. Związana jest w sposób szczególny z księżycem - uznaje się ją za Boginię ciemnego księżyca. Jest ona również symbolem magii transformacji, boskiej inspiracji, a także wieszczych mocy i dywinacji. Cerridwen potrafi zmieniać kształty oraz posiada słynny kociołek wiedzy. Początek jej kultu sięga okresu kiedy czczona była jako bóstwo kukurydzy i żniw.


Rodzina Cerridwen

Jej mężem był Pan Jeziora, miała 2 dzieci: Creidwy - piękna córka; Afagdu - brzydki syn. Mieszkali oni razem wraz z chłopcem o imieniu Gwion na wyspie zwanej Tegid.

Legenda Bogini

Cerridwen sporządzała dla swojego syna wywar mądrości (aby zrekompensować mu jego niemiły wygląd). Przez rok i jeden dzień mieszała w kotle sześć różnych ziół, a Gwion pilnował aby wywar powstawał zgodnie z przepisem Bogini.

zdj znalezione w internecie

 Niestety podczas gdy Gwion mieszał w kotle kilka kropel gorącego płynu spadło na jego rękę. Chłopak w pośpiechu zlizał gorącą substancję z dłoni i nagle mógł słyszeć wszystko na świecie. Co więcej rozumiał wszystkie sekrety przeszłości i przyszłości.
Gwion wiedział jak bardzo zła będzie Bogini gdy dowie się że przez przypadek posiadł wiedzę przeznaczoną dla jej syna. Dlatego właśnie uciekł. Cerridwen dopadła go jednak i wywiązała się walka. Gwion zmienił się w królika, Bogini w harta; on zmienił się w rybę, ona w wydrę; chłopak stał się ptakiem, Bogini zamieniła się w sokoła. W końcu Gwion zamienił się w kolbę kukurydzy, Cerridwen w kurę. W tej postaci Bogini zjadła Gwiona i umieściła go w swym łonie po czym po 9 miesiącach urodziła syna. Następnie wyrzuciła go do rzeki. Gwion uratowany został przez księżyc i wyrósł na słynnego barda zwanego Taliesinem.

zdj znalezione w internecie

tekst powstał w oparciu o książkę : "Nastoletnia czarownica"

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne Posty

Follow by Email

Obserwatorzy