ROGATY BÓG

11:31

Rogaty Bóg jest Bóstwem solarnym, włada dziką naturą, jest pierwiastkiem męskim czczonym przez czarownice. Jest on również personifikacją życiowej energii, nie tylko roślin ale również zwierząt. Opiekuje się on zmarłymi, do niego należą zaświaty.
Krainą Lata, Rogaty Bóg rządni po śmierci jednak przed swoim odrodzeniem. Czasami Rogaty Pan nazywany jest również Stary Rogacz, Atho. Można spotkać się również z określeniem Zielony Człowiek. Sabaty zaś związane są z Jego życiem.

zdj znalezione w internecie

Rogaty Bóg, a sabaty

Bóg rodzi się w Jule czyli czas kiedy słońce powraca na ziemię, dni stopniowo stają się dłuższe od nocy. Rodzi się wtedy słońce, które jest personifikacją Boga. Zmarznięta ziemia zaczyna budzić się do życia wraz z narodzinami swojego władcy.
Podczas następnego sabatu Imolc młody Bóg wraca z podziemi wraz z Boginią jest to czas kiedy wita się pierwsze oznaki wiosny, śnieg powoli zaczyna topnieć. Obrazuje to rosnącą siłę Rogatego Pana.
Ostara jest czasem dalszego wzrostu sił Boga Słońca. Jest to czas kiedy odradza się dzika przyroda, mija zimowa stagnacja. Życie zaczyna się gwałtownie rozwijać wraz ze wzrostem sił swojego króla.
W sabat Beltaine Bóg osiąga wiek męski w tym momencie również sprawia że Bogini jest brzemienna.
Litha to czas największej siły Boga, staje się On  również mężem dla Bogini. Podczas tego sabatu Rogaty Pan koronowany jest na króla. Równocześnie zostając nim Bóg podejmuje się opieki nad ziemią. Bogini bowiem zaczyna skupiać się na dziecku które nosi w sobie. W momencie Jego największej siły można dostrzec nadchodzący moment, w którym zostanie On poświęcony i umrze. Stanie się On wtedy królem ofiarnym.

zdj znalezione w internecie


Lammas Bóg składa z siebie ofiarę aby jego lud mógł przeżyć. Jest to ofiara w intencji dobrych zbiorów. Od tego momentu siły Rogatego Boga zaczynają stopniowo słabnąć. Równocześnie wraz z utratą sił witalnych przez Boga powoli zamiera przyroda
Mabon to czas kiedy Bóg schodzi do podziemi, staje się panem tej krainy. Jego ciało jest na tyle słabe, że nie daje rady bronić już świata przed ciemnością. Równocześnie wie On, że zbliża się moment jego śmierci.
Samhain jest to dzień śmierci Rogatego Boga, wraz z nim umiera przyroda.

zdj znalezione w internecie

Przeciwnik Rogatego Boga - Bóg Ciemności

Bóg ciemności rodzi się podczas okresu kiedy Rogaty Pan ma najwięcej siły - Litha. Jego panowanie zaczyna się w Mabon, kiedy Bóg Światła schodzi do podziemi. Śmierć Boga Ciemności przypada na sabat Ostara.
Mówi się, że oboje oni tj. Bóg światła i ciemności są tym samym Bogiem. Podobnie jak w przypadku Bogini, która ma 3 aspekty, Bóg ma dwa.

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne Posty

Follow by Email

Obserwatorzy