KOŁO ROKU CZAROWNICY

11:26

Jest 8 sabatów w ciągu roku. W licznych pogańskich tradycjach zobrazowane są one w formie koła. Symbolizuje to cykliczność rzeczy, odradzanie się, a także ponowne narodziny czarownicy. Koło Roku obraca się co jakiś czas wyznaczając Sabaty.  Pierwszym z nich jest Samhain - nowy rok czarownicy. Dalej następują Yule, Imbolc, Ostara, Beltaine, Litha, Lammas i Mabon. Istnieją różne go rodzaju obrazy przedstawiające Koło Roku. Jedne są bardzo proste i ograniczają sięjedynie do zobrazowania następujących po sobie sabatów, czego przykładem jest obraz poniżej:

zdj. znalezione w internecie

Inne natomiast poza nazwami sabatów i symbolicznymi obrazkami je charakteryzującymi, przedstawiają dodatkowe informacje np, zawierające znaki zodiaku, czy informacje dotyczące równonocy, przesileń i innych ważnych dla poganina dat. Taki obraz przedstawia ilustracja zamieszczona poniżej, Gdzie każdej porze roku przyporządkowano nie tylko znaki zodiaku. Pojawiają się również tutaj informacje o ważnych dla poganina świętach jak choćby noc Walpurgii:

\
zdj. znalezione w internecie

Ja osobiście używam skromniejszej wersji Koła Roku aczkolwiek te zawierające więcej informacji również bywają przydatne.
You Might Also Like

1 komentarze

  1. Hej,
    Bardzo cieszę sie, że trafiłam na Twojego bloga (przez wpis o hennie). Nie wyznaję Wicca, ale jestem praktykującą poganką.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne Posty

Follow by Email

Obserwatorzy